Новини България

LMI® развива лидерите и техните организации вече и в България

06/11/2013

Умът на всеки един от нас, включително моят и вашият, непрекъснато върши едно от двете неща: или научава нещо ново или забравя. Всяко омаловажавано от нас знание, рано или късно e обречено да бъде забравено. Когато се фокусираме върху определено знание, повтаряме го през определени интервали от време и го прилагаме междувременно, ние го запомняме. Това, което в повечето случаи не осъзнаваме, е че  то по някакъв начин моделира нашето настоящо поведение и навици и след време започваме да го прилагаме без да се замисляме.

Спомнете си как сте се качили за пръв път на кола, как първите опити да шофирате са ви изпотявали и сте мислили непрекъснато какво и как да правите. След време, наученото с повтарянето се превръща в навик и дори сега може и да ви е смешно като си спомните колко сте се притеснявали в началото. Друг сценарий: взимате си шофьорската книжка, но нямате куража да се упражнявате или инструктура ви, вместо да ви подкрепя и насочва, по-скоро ви подтиска и ви кара да се чувствате незнаещ и неможещ.  Тогава просто я оставяте да събира прах в шкафа, не упражнявате това ново за вас умение, и така след време ще забравите практическите си умения да карате и теоретичните знания, необходими, за да бъдете шофьор.

Истинското учене включва промяна в поведението и навика ни на мислене.

Не е тайна, че голяма част от топ мениджмънта на българските фирми са се учили да управляват и да работят с хора успоредно с разрастването на бизнеса им. Много често растежа изпреварва капацитета на човека да носи успеха и отговорностите, които произтичат от него. И за да наваксат пропуските, повечето топ мениджъри започват да посещават семинар след семинар, вечерни курсове и онлайн обучения за развитие на личностни и професионални умения. Били сте активни слушатели, учили сте прилежно, дори част от вас са били запленени от харизмата на лектора и няколко дни след семинара сте мислили за това как ще станете друг, по-успешен и по-добър лидер. Ако сега Ви помоля да изброите семинарите, на които сте били  миналата година, едва ли ще се замислите много. Може да ви отнеме малко време да си спомните имената на лекторите. А колко време ще ви трябва, за да си спомните за какво точно е говорил този харизматичен оратор?

Според проучване правено в САЩ, до 3 часа след като сме били на семинар забравяме 50% от това, което сме чули. В рамките на 24 часа ще забравим половината от тези 50%, а до края на първия месец няма да си спомняме и 5% от това, което така ни е впечатлило по време на семинара.

Хората са склонни да отделят много време за придобиване на нова информация и знания и омаловажават интегрирането на това ново know-how и прилагането му в действие.

 Как можем да дефинираме разминаването между знаенето, моженето и правенето?  Липсващото звено, което ни пречи да приложим в действие успешно знанието, което сме придобили от книги, семинари, лекции, курсове и т.н. можем да търсим в:

1)     Претоварването със знание – може да звучи абсурдно, но ние поглъщаме толкова много информация, че на практика ни е трудно да отсеем важното от маловажното. Станали сме мързеливи, защото добиваме информацията лесно и смятаме, че това е достатъчно, за да постигнем резултати. Когато усвояваме много знания без да правим паузи и усилия за прилагане на наученото, ние нямаме време да интегрираме придобитото знание в ежедневието си. Това, че заспиваме с няколко тома за Мениджмънт и Лидерство на нощното шкафче, няма да ни направи по-добри лидери.

2)     Негативното филтриране на информацията - В резултат на нашето възпитание, ценностна система и  битие, ние филтрираме информацията, която получаваме по различен начин. За съжаление, в повечето случаи я възприемаме скептично, подозрително и с „едно на ум”, интерпретираме я по свой си начин, затова и реално абсорбираме само 10% от това, което сме чули или прочели.

3)     Липсата на последващи действия -За да постигнем промяна в поведението и съответно резултатите, към които се стремим, ние се нуждаем от структура или план за действие, подкрепа и отговорност. Както е казал Питър Дракър: „Нищо добро не се случва случайно”. Без доза самодисциплина и план за постигане на целта, няма да постигнем трайни резултати. Промяната на навиците и начина ни на мислене изисква концентрирани действия: фокус върху това, което искаме да постигнем. Спомнете си за шофьорската книжка, която събира прах в шкафа. Или за обета, който даваме всяка неделя, как от понеделник започваме да сваляме понатрупани килограми.

Програмите на Leadership Management®International са разработени изцяло, за да запълнят „трите брънки на липсващото звено”. Ние съдействаме на мениджърите да открият важните за тях неща, да ги приоритизират правилно и да работят за постигането на личните и професионални си цели. Подкрепяме ги, окуражаваме всяка тяхна стъпка и успех, насочваме ги по пътя, който самите те са очертали като важен за тях.

В продължение на повече от 40 години, нашата мисия е да учим лидерите повече на по-малко неща, а не на много неща по малко. Концентрирайки се върху дадена област, ние прилагаме само няколко концепции, за да усъвършенстват мениджърите уменията си и да развият идеите си в тази област. Повтаряйки тези концепции през определени интервали от време, те ги прилагат докато не се интегрират в начина, по който мислят и действат подсъзнателно. Когато са отработени и усъвършенствани в детайли всички аспекти от ежедневните отговорности на топ мениджъра, неговото съзнание ще бъде свободно да реагира по креативен и позитивен начин на възможностите, които ни предлага всеки ден, така че да се случват големи неща в бизнеса и в личния живот.

Защото няма нищо по предизвикателно, но и по-отговорно от това не просто да управляваш, а да водиш компанията и хората си в правилната посока.

 

LMI развива лидери и организации

LMI развива лидери и организации

 

e-mail: office@lmi-bulgaria.com; web-site: www.lmi-bulgaria.com; www.qmsconsulting.org