Статии

7 риска, които всеки предприемач трябва да има предвид

04/11/2014

Entrepreneur представя на вниманието на стартиращите предприемачи няколко безценни съвета за рисковете, с които неизбежно ще се сблъска всеки един от вас.

Може да се каже, че поемането на рискове е почти синоним на предприемачеството. За да стартирате и да можете да развивате собствен бизнес ще трябва да изложите кариерата си, личните си финанси и дори психиката ви на опасност.

За повечето хора перспективата да вземат собствени решения и да са отговорни за съдбата си си заслужава. Но ако започвате да се развивате като предприемачи трябва да бъдете подготвени за рисковете и предизвикателствата, с които е свързано това начинание.

По надолу сме извели 7 риска, които всеки предприемач трябва да има предвид ако мисли за стабилно и постоянно развитие:

1.       Забравете за постоянната си заплата

Преди да влезете в света на собствения бизнес, първо ще трябва да кажете сбогом на настоящата си работа, а в някои случаи и на вашата кариера. Някои хора имат лукса на резервния план - възможност за възобновяване на кариерата в случай, че нещата не потръгнат добре.

Но за повечето стартиращи предприемачи, изборът е „рисковано гмуркане“. Няма никаква гаранция за вашия личен доход, особено през първите няколко месеца, а може би и година, на съществуване на вашата фирма и най-вероятно ще бъдете твърде заети, за да си осигурите или поддържате алтернативна линия на доходите.

2.       Жертвате личния си капитал.

Някои предприемачи са в състояние да започнат начинания, разчитайки единствено на външно финансиране. Това обикновено означава намиране на инвеститори, субсидии и заеми от правителството, кандидатстване по различни програми на ЕС или кампании за събиране на средства. Но на повечето предприемачи им се налага да използват собствените си банкови сметки и лични спестявания, за да стартират успешно бизнеса си.

3.       Разчитате на парични потоци

Дори да имате добри кредитни условия, осигуряването на постоянен паричен поток е трудно и стресиращо. Може да сте се нагласили за една печеливша година и въпреки това все още да се борите с потребностите ден за ден, в случай че приходите ви не съответстват или надвишават разходите своевременно.

Сметките се трупат бързо и ако не разполагате с достатъчно приходи, за да подкрепите вашите изходящи парични потоци, може да започнат да не достигат пари за заплати и да бъдете принудени да отворите сметките  за кризисни ситуации. Бъдете подготвени, че трябва да обръщате внимание на тези неща веднъж на ден или поне един път в седмицата, за да не настъпи безпорядък във финансите ви.

4.       Проучвания

Без значение колко проучвания и  изследвания сте направили,  вие никога няма да можете да оцените с перфектна точност какъв интерес ще предизвика бизнеса ви. Хората са малко непредсказуеми, което би могло да постави гигантска дупка в иначе стабилните планове.

Дори когато всички данни са във ваша полза има шанс да сте надценили интереса към вашата компания и ако прогнозите ви не се изпълнят  може да се наложи да свиете целия си финансов план.

5.       Доверявате се на ключов служител

Когато стартирате бизнеса си, най-вероятно няма да имате пълен екип от служители, които да работят за вас. Вместо това, ще имате малка, здраво сплотена група от хора, които работят неуморно заедно с една единствена цел - нещата да потръгнат. Ще трябва наистина да им се доверите, особено ако те имат специални умения и са готови да започнат да работят на по-ниска заплата от тази, която би трябвало да получават.

Например, ако наемете опитен човек, който да отговаря за разработването на продукта или услугата (зависи от сферата на бизнеса), ще трябва да му имате пълно доверие, че ще успее да се справи в срок със задачата. В противен случай планът ви за изпълнение на проекта може да се удължи и това да доведе до загуби.

6.       Зависите от крайни срокове

По принцип стартъпите са принудени да спазват точно определени срокове, в които да представят продукта, услугата според различните бизнеси, както и цялостния ориентир на проекта им.

Техните финанси са несигурни и ако изостанат със сроковете инвеститорите може да се оттеглят.  В резултат на това на повечето предприемачи се налага да имат множество цели и всяка една от тях да е ограничена във времето с точно определен срок, който може да се окаже критичен.

Бъдете готови да оставате през нощта, защото най-вероятно ще сте сериозно притеснени, че няма да успеете да спазите тези срокове, а в случай, че наистина не можете- да намерите начин да се справите с непредвидените обстоятелства.

7.       Ще трябва да забравите за личното си време

Предприемачеството не е за всеки и остава своето отражение върху обикновения човек. Ще прекарате безброй часове в работа, за да успеете да направите бизнеса си успешен, а през останалото време ще се притеснявате и ще обмисляте какво сте и какво не сте направили, за да стигнете до крайната ви цел. Много е вероятно да загубите  съня си, ще пропуснете личното си време и ще сте по-стресиран от обичайното.

 

Разбира се, плюсовете  на предприемачеството си заслужават  тези лични рискове, но трябва да сте подготвени за този начин на живот.

Тези рискове не трябва да ви отказват от предприемачеството. Вместо това ги погледнете от друг ъгъл: необходими препятствия за постигане на една голяма мечта. Няма начин да се избегнат рисковете, пред които ще се изправите като предприемачи, но когато сте запознати с тях ще сте много по-подготвени.